Jakie meble do pokoju dziecięcego - Meblusie.pl

Jakie meble do pokoju dziecięcego?

Gdy na świecie pojawia się nowy członek rodziny staramy mu się zapewnić bezpieczny i jednocześnie pełen wrażeń świat, w kórym może się rozwijać. Na liście zakupów pojawia się mnóstwo zabawek i ubrań. Nie możemy jednak zapomnieć, aby odpowiednio wyposażyć zarówno pokój dziecka jak i reszte naszego gniazdka w przydatne dla dziecka meble dziecięce. W końcu każdy potrzebuje mieć swój mały kącik.

Jakie meble do pokoju dziecięcego są niezbędne?

Wydaje się oczywistym, że każdy będzie zaopatrzał swoją pociechę w łóżeczko i odpowiedni materac. Jednakże jest także lista pozostałych mebli, dzięki którym dziecko będzie mieć swoją przestrzeń, w której może się prawidłowo rozwijać. Do takich mebli należą w szczególności komplety stolik z krzesełkiem dla dzieci, regał dziecięcy, komoda dziecięca, jak również w obecnych czasach coraz popularniejszy pomocnik kuchenny czy też skrzynie na przechowywanie zabawek.

Jak wybrać odpowiedni stolik i krzesełko?

Wybierajac tego typu wyposażenie często kierujemy się jego wyglądem. Będzie to kwestia gustu, a wybór zależeć będzie tylko od nas. Niezależnie jednak od tego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dwie dodatkowe kwestie: materiał wykonania oraz ergonomiczność. Pamiętać należy, aby Twoje dziecko nie tylko siedziało na odpowiedniej wysokości – przy małym dziecku zalecana wysokość siedziska to od 22 do 30 cm od ziemi. Ponadto krzesełko nie może być za wąskie – 25 cm to wystarczające i niezbędne minimum. Wymiar blatu stolika nie powinien przekraczać 60 x 60 cm i jednocześnie blat nie powinien być węższy niż 40 cm – jak w przypadku całej serii mebli Coccolone. Pozwoli to Twojemu dziecku rozłożyć wystarczającą liczbę rzeczy na stoliku i jednocześnie nie za dużo, aby nie rozpraszać uwagi.

Jak wybrać regał?

Pamiętaj, że Twoja pociecha pomimo posiadania wielu zabawek i książeczek najczęściej nie będzie w stanie sięgnąć wyżej niż około 110 cm. Nie wybieraj więc mebli wyższych, tym bardziej, że dzieci w pewnym momencie zaczną się na nie wspinać. Z powyższego powodu dobrym pomysłem jest zestaw półek wiszących poza zasięgiem dziecka jeżeli nie planujesz stałego dostępu do niektórych zabawek. Meble stojące bezpośrednio na ziemi powinny mieć dolną część do wysokości około 60 cm zamkniętą tak, by dziecko nie miało łatwego dostępu do wspięcia się. Pamiętaj również by materiał raczej nie był płytą wiórową, gdyż ta się łatwo łamie przy większych ciężarach, lepszym wyborem będą w tym momencie meble sklejkowe.

Jakie są ogólne pozostałe zasady przy doborze mebli dla dzieci

Wspomniane powyżej wymiarowanie oraz zasady będą w mniejszym lub większym stopniu dotyczyły rówież innych mebli, w które wyposażysz przestrzeń swojego maleństwo. Dodatkowo wspomniana powyżej sklejka, z której wykonuje się czy to skrzynie na zabawki, czy tez pomocnik kuchenny w porównaniu do mebli z płyty wiórowej czy tez mdf posiadają inne ważne parametry. Często wybieramy meble z płyty laminowanej, jednakże ma ona ostre ranty, łatwo się kruszy oraz posiada w sobie dużo toksycznych substancji sklejających wióry ze sobą. Jaka jest więc alternatywa? Poszukaj mebli ze sklejki. Wszystkie ranty są mocno zaokrąglone, płyty sklejkowe są mocne, bezpieczne dla zdrowia i wytrzymują wiele lat. Kwestia wytrzymałości na lata jest szczególnie ważna, ponieważ nie chcesz zaopatrzać się np. regał tylko na jeden rok. Dobierz meble w taki sposób, aby miały jak największą regulacje – kilka stopni, kilka możliwości ułożenia podestów itd. jak np. w przypadku kitchen helper’a.  Dzięki temu przedział wiekowy dziecka, w którym dziecko wykorzysta mebel zmieni się z kilku miesięcy do przedziału od 12 miesięcy do nawet 5 lat.